„Nikt nie dowiódł w pełni, że naprawdę można kierować innymi. Zawsze jednak można kierować sobą”.

265952_41291.jpgMasz wrażenie, że świat zwariował? Że ludzie zamiast sobie pomagać, tylko czyhają na Twoje potknięcia? Mimo, że współpracując, przecież mogliby zyskać o wiele więcej?

Witaj w klubie. Też próbowałam kiedyś pomagać innym w organizowaniu i zarządzaniu. Robiłam szkolenia, rozmawiałam z ludźmi, uczyłam ich jak korzystać z narzędzi. Wydawało mi się, że gdy im pokażę, jak to się robi, zaczną się w końcu dogadywać. I co? Przynosiło to efekty, ale krótkoterminowo. Byle do najbliższego projektu, byle domknąć budżet. A później? Później jakoś znowu sobie poradzimy… i tak w kółko.

Ale pewnego razu spotkałam leciwego człowieka, który w osiedlowym warzywniaku mnie zapytał, czym się zajmuję.

-Uczę ludzi kierować projektami.

Starszy człowiek zamyślił się na chwilę.

-A iloma projektami pani już kierowała?

-Czterdziestoma ośmioma, w tym w większości ogólnopolskimi.

-I kim Pani kierowała?

-Ludźmi: wolontariuszami, członkami organizacji, menadżerami…

-To z pani jest doświadczona kierownica! To pewnie niedługo będzie pani nawet zdolna do kierowania własnym życiem.

Zaskoczył mnie. Jak to „będę”?!. Od lat sobie radzę sama. Wróciłam roztargniona do domu.

Uczciwie przeanalizowałam moje zachowanie – „ Róbcie tak a tak, to się sprawdza…”, „Pamiętajcie o …”, „Weźmy pod uwagę, że…”. Zauważyłam, że koncentruję się na innych.

Tylko, że w tym szale zarządzania ja schodziłam na dalszy plan. Żyłam chwilą, tym, co się dzieje. Nie zastanawiałam się nad konsekwencjami w perspektywie 5-10 lat od tego, co teraz robię. Myślałam, że po prostu zdobywam kontakty i doświadczenie. I że mi się to opłaci.

Okazuje się, że ani kontakty, ani doświadczenie nie zastąpią jeszcze jednej składowej pełnego, zawodowego sukcesu – umiejętności kierowania sobą i brania steru w swoje ręce. To Twoje życie. To Twój film. To Ty go reżyserujesz. Wszystko, na co teraz przeznaczasz czas, robisz w jakimś celu. Pomyśl o tym, czy kierujesz rzeczywiście sobą angażując się w nowy projekt. Pomyśl, czy ten nowy projekt rzeczywiście wart jest oskara.

 W tytule cytat P. Druckera
 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress