Matematyczny wzór na szczęście

 

szczęście?A czym jest dla mnie?

szczęście? A czym jest dla mnie?

Ten artykuł pozwoli Ci:

 •  skorzystać z narzędzia porządkującego Twoje pomysły na siebie, oraz
 •  zdecydować, które z nich odpowiadają Twoim indywidualnym warunkom szczęścia.

Stosuj, gdy:

 • nie wiesz, co kupić?
 • zastanawiasz się, jakiego języka się nauczyć?
 • analizujesz pomysły na biznes
 • rewidujesz karierę zawodową
 • lubisz wiedzieć, co Cię spełnia
no właśnie...

no właśnie…

Zgodnie z psychologicznymi wynikami badań, osoby szczęśliwe potrafią ustalić priorytety i realizować te zadania, które przynoszą im największą satysfakcję. Tylko jak sprawdzić, czy to, co chcę robić, jest strzałem w dziesiątkę? W jaki sposób wybrać najciekawsze pomysły do zrealizowania? Ile razy już sobie coś postanawiałeś, po czym Twój zapał słabł?

Zaszalej z liczbami! Nawet, jeżeli uważasz siebie za humanistę, zachęcam Cię do eksperymentu ze swoimi pomysłami.

 

 

 

 

 

 

 

Wiele wzorów, brak odpowiedzi

o-IS-MATHEMATICS-INVENTED-OR-DISCOVERED-facebook

jak tu się połapać?

Biorąc pod uwagę przytłaczające rozprzestrzenianie się idei związanych z rozwojem osobistym, można mieć wrażenie chaosu. Coraz większa liczba „ekspertów” lansuje swoje odkrywcze klucze do szczęścia i samorealizacji. Czujesz, że Tobie też zależy na efektywności, tylko nie wiesz jeszcze, od czego zacząć? Tak wiele masz pomysłów na siebie, tak wiele możliwości, tylko nie do końca jeszcze wiesz, co wybrać?

 

 

 

W internecie aż roi się od „dobrych rad”. Od wzorów mających zagwarantować Ci szczęście i sukces. Zazwyczaj są to głównie formułki typu

praca + pasja = szczęście, czy

 działanie + plan = biznes

 Wszystkie je łączy spory poziom ogólności i abstrakcji. Bo co to znaczy „działanie”, albo jak zmierzyć „biznes”? Jaka „praca”? Czyje „szczęście”? I jak tu odnaleźć siebie w tych przepisach na satysfakcję?

Jak się nie zgubić?

lets_get_lost_hoodie

tyle wyborów…Jak się połapać?

Proponuję Ci dziś poznanie konkretnego narzędzia. Ono czarno na białym pokazuje, w który z Twoich pomysłów warto zainwestować w pierwszej kolejności. Skoncentrujemy się na tym, czego Ty potrzebujesz, a nie na promowanych pomysłach „ekspertów”. Kiedy ustalisz, co jest dla Ciebie naprawdę ważne, skuteczniej podejmiesz decyzje, przed którymi obecnie stoisz.

Nie ma co sobie mydlić oczu, każdy z nas ma ograniczony zasób czasu. Dwadzieścia cztery godziny, w których mieścisz to, co przynosi Ci wymierne korzyści: sen, posiłki, odpoczynek i działania. Dobrze, tylko które działania?

Masz wiele pomysłów i nie wiesz, od czego zacząć? Zacznij najlepiej od przyjrzenia się sobie. Co tak naprawdę jest dla Ciebie w tym momencie ważne? Czym chcesz zajmować się przez najbliższe tygodnie swojego życia? Z kim chcesz je spędzić? Potem dużo łatwiej będzie Ci określić kroki realizacji Twojego wzoru na szczęście. Uwaga – nie traktuj podjętych wyborów jak wyroków ostatecznych. Każda z Twoich decyzji jest decyzją którą podejmujesz, by przybliżyć się do obranych celów. Grunt to ustalić swoje priorytety. Dzięki prezentowanemu narzędziu -tabelce- te priorytety same Cię mogą zaskoczyć. Jednym zdaniem: Przedstawiam Ci prosty przepis na wybieranie tych pomysłów, które naprawdę Cię spełnią.

krok 1 – przygotowanie

relax

chwila tylko dla siebie…

Znajdź wygodna pozycję. Zrelaksuj się. Przed Tobą zmierzenie się z możliwościami wykorzystania Twojego potencjału. To bardzo przyjemne zadanie, w końcu będziesz rozważał to, co naprawdę Cię spełnia. Pierwszym krokiem jest określenie, które z Twoich pomysłów wydają Ci się atrakcyjne. Możesz na przykład jednocześnie myśleć o prowadzeniu bloga, za oraz sklepu internetowego. Trzy pomysły na pociągającą karierę zawodową. Pod taką analizę nadają się również decyzje zakupowe, dobór towarzystwa lub wybór kursów samodoskonalących. W obliczu skończonych zasobów czasu, sami decydujemy, ile swojej energii włożymy w realizację poszczególnych działań, które wydają nam się kuszące. W jaki sposób określić, który z tych pomysłów uczyni nas najbardziej szczęśliwym?

Jedna z zasad efektywności osobistej (proponowanej przez guru efektywności – McAllena) mówi o tym, że gdy spiszemy nasze myśli, zyskamy nową perspektywę – inne spojrzenie na nie. „Zwolnimy” wtedy miejsce w naszym umyśle na nowe, ciekawe pomysły i inspiracje. Stąd tak ważne jest, by notować zadania i pomysły nie „przepełniając swoich zasobów poznawczych”.

Następnie wybieramy te pomysły, które wydają nam się najatrakcyjniejsze. W jaki sposób dokonać tej wstępnej selekcji?

Załóżmy, że wypisałeś :

 • prowadzenie bloga,
 • założenie klubu dyskusyjnego,
 • prowadzenie sklepu internetowego,
 • praca w supermarkecie X,
 • chodzenie na tańce latynoskie,
 • nauka nowego języka obcego

Zastanów się, na ile każdy z tych pomysłów jest dla Ciebie pociągający? Przypisz mu odpowiednią wartość procentową. Zakładając, że na wszystkie pomysły masz 100% swojej uwagi, to na ile każdy z nich wydaje Ci się warty zachodu?

 • prowadzenie bloga (30%),
 • staż studencki (22%)
 • prowadzenie sklepu internetowego (32%),
 • praca w supermarkecie X (4%)
 • chodzenie na tańce latynoskie (10%)
 • nauka nowego języka obcego (2%)

Wybierz więc te 3 pomysły, które wydają Ci się najatrakcyjniejsze: bloger, staż studencki, sklep internetowy.

krok 2

DSC09551

co dalej?

Krok drugi polega na zastanowieniu się, co składa się na Twoje indywidualne poczucie zadowolenia. Czego potrzebujesz by działając czuć satysfakcję? Pracujemy nad TWOIM szczęściem, więc to Ty ustalasz zasady gry, oraz to co jest dla Ciebie najistotniejsze. Nazywam to warunkami kluczowymi. Spełnienie ich jest konieczne, byś był zadowolony z tego, czego się podejmujesz, co jest dla Ciebie ważne. W pierwszej kolumnie wypisujesz właśnie te rzeczy. Wynotuj 4-8 takich warunków, np.

 

 

 

 • bezpieczeństwo finansowe,
 • pomaganie innym ludziom,
 • elastyczność godzin pracy,
 • brak szefa,
 • sensowność działań (mam czuć, że to co robię, ma głębszy sens),
 • zgodność z moimi wartościami, inspirujący zespół, możliwość pracy zdalnej, praktyczność, mobilność, zgodność z pasją, brak szefa, możliwości rozwoju, rozwijanie kreatywności, szanse awansu, odpowiedzialność, kreowanie nowych rozwiązań itp.

Następnie każdemu z tych warunków przypisz rangi. To znaczy, na ile w skali od 1 do 10 każdy z tych warunków (np. inspirujący ludzie wokół) jest dla mnie ważny. Im mniej ocen będzie się powtarzać, tym ciekawszy efekt uzyskasz. Możesz też zastanowić się nad konkretnym przedziałem czasu, w którym dany warunek ma zostać spełniony, np. po 6 miesiącach.

Przykład:

dla warunku „bezpieczeństwo finansowe” przypisuję rangę 9.

krok 3 ( zaczyna się zabawa)

DSC09555

nadajemy rangi 😉

W tym momencie masz już określone warunki oraz przypisaną im wartościowość w postaci rangi. Czas zabrać się do analizy Twoich pomysłów. Załóżmy, że pierwszy pomysł to założenie bloga. Masz konkretną grupę odbiorców i wartościowe treści do przekazania. Zastanów się, w jakim stopniu realne jest spełnienie pierwszego warunku, jaki określiłeś (np. bezpieczeństwo finansowe). W skali 1-10 (gdzie jeden to mało nierealne, a dziesięć – pewne) na ile realne jest, że będziesz bezpieczny finansowo? Odpowiedz w formie liczby zapisując ją w następnej kolumnie.

 

Następnie w podobny sposób przypisujesz realność powodzenia danego warunku w stosunku do każdego pomysłu. Możesz analizować albo wierszami, albo kolumnami. Polecam Ci przeanalizować tabelkę wierszami, pozwoli Ci to jaśniej porównać pomysły i zestawić je ze sobą. Finalnie powinieneś mieć teraz wypełnioną tabelkę wartościami 1-10 mówiącymi o tym, na ile realnie jesteś w stanie spełnić dany warunek w przypadku konkretnego pomysłu.

 

DSC09559

wyceniamy pomysły

Nadszedł czas na zabawę. Chwytaj kalkulator i działamy!
Zadanie polega na wyliczeniu wyniku mnożenia rangi (wagi) przez wartość, którą podałeś przy pomysłach. Np. Jeżeli pierwszy warunek to bezpieczeństwo finansowe, któremu przypisałeś rangę (wagę) 9, to każda z liczb wyróżnionych przy poszczególnych pomysłach mnożysz przez 9.

Pomysł 1: bloger – zapewnia bezpieczeństwo finansowe na poziomie (według Ciebie) 3, czyli wynik to 9×3=27. Wpisujesz 27.

Pomysł 2, czyli staż studencki daje nieco większy zysk finansowy, wiec wpisujesz 6. Wynik mnożenia da więc 6×9=54. Ostatni pomysł, to znaczy założenie sklepu internetowego, zapewni według Ciebie bezpieczeństwo na przewidywanym poziomie powiedzmy 5. Wiec 5×10 = 50. Matematyka nie gryzie aż tak bardzo, prawda?

Kolejnym wybranym przez Ciebie warunkiem może być pomaganie innym. Załóżmy, że lubisz gdy Twoja praca ma sens, gdyż zmieniasz życie innych na lepsze. W przypadku błyskotliwej kariery blogera ustalasz sobie 3 inspirujące wpisy tygodniowo, więc warunek jest spełniony według Ciebie na przykład na poziomie 7. Wynik mnożenia przez wagę ważnej dla Ciebie pomocy innym (10) da 7×10=70 dla bloga, 10×1 w przypadku stażu oraz 8×10 przy zakładaniu sklepu.

DSC09560

to który pomysł zbliża Cię do pozytywnego flow?

Oblicz wyniki mnożenia dla każdej cechy w każdym pomyśle.

Właśnie uskuteczniasz wzór na najlepszy wybór, czyli (jakby na to nie patrzeć) wzór na szczęście. A do tego matematyczny, bo w końcu wysilasz szare komórki do mnożenia ;).

 

Ostatni krok – podsumowanie

Zsumuj wyliczone wyniki mnożenia w kolumnach każdego pomysłu by przekonać się, w który z nich najbardziej Ci się opłaci zainwestować swoje siły w najbliższym czasie. Dzięki temu uzyskasz konkretne liczby, które wskazują najwyżej punktowany pomysł. Im wyższa liczba, w tym większym stopniu dany pomysł odpowiada Twoim aktualnym potrzebom. Zaskoczony wynikiem?

Czyli podsumujmy:

Ważne jest to, co ma znaczenie dla Ciebie. Najlepsze pomysły to takie, które spełniają Twoje oczekiwania. Inwestuj swój czas i energię w to, co rzeczywiście Cię spełnia. I nie bój się szukać konkretnych wskaźników. Liczby czasami potrafią pokazać więcej niż niejedno dane sobie słowo.

Powodzenia w podejmowaniu Twoich własnych decyzji!

odwagi do pozwolenia sobie na bycie szczęśliwym!

odwagi do pozwolenia sobie na bycie szczęśliwym!

Agata Jakuszko-Sobocka

 

 

 

 

 

 

Tekst został opublikowany w nowym Magazynie Kulturalnie i jest dostępny pośród innych artykułów na:

http://www.magazynkulturalnie.pl/ #kulturalnie

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress