Lepsze liczby w 2015 roku

492799-tattslotto-balls

co obstawiamy w przyszłym roku?

Ziąb. Przechodzę obok kiosku ruchu, w którym młoda kobieta kończy robić zakupy.

-„Aha… i jeszcze życzę wesołych świąt! I szczęśliwego nowego roku! Ma lepszą końcówkę niż ten stary rok, to znaczy, że na pewno będzie lepszy!”

I myślę sobie „oJej …”

Jeżeli ludzie mówią w ten sposób, bo chcą być mili, to jestem w stanie to jeszcze zrozumieć. Wymiana wzajemnych uprzejmości, sezon na bożonarodzeniową życzliwość i „wzajemnie”. Ale jeżeli mówią tak z powodu przekonania, że rok będzie cudowny, bo kończy się piątką, to… zastanawiam się nad mocą racjonalizacji, czyli usprawiedliwiania opinii i wyborów w ten sposób, by zachować spójność myślenia.

Racjonalizacja jest jednym z mechanizmów obronnych, to znaczy takich osobistych tarcz, które pozwalają nam radzić sobie z lękami. Na przykład z lękami o to, że zawiedliśmy siebie, że nie zrobiliśmy czegoś, na czym nam zależało, że ktoś może się okazać operatywniejszy od nas lub że podjeliśmy złe decyzje… Racjonalizacja pojawia się wtedy, gdy zaistniała sytuacja nie zgadza się z moim wewnętrznym osądem sytuacji – np. jeżeli uważam się za mądrego i sprytnego, a ostatnie miesiące były poniżej moich oczekiwań, szukam czegoś, na co zrzucę za to odpowiedzialność.

I zasłyszana racjonalizacja w krótkim schemacie mogła wyglądać tak:

Ten rok nie był łatwy – więc uwierzę, że następny będzie lepszy, bo ma lepszą końcówkę – przekonam do tego innych, bo gdy inni też to będą wiedzieć, to będzie to prawdą!”

Czyli słowem – zamiast brać się do działania lub przyznać do nieudanych starań, wolę zwalić niepowodzenia na biedną czwórkę w końcówce daty. W końcu jak jest 5 w dacie, to będzie to świetny rok! I nic nie muszę robić.

Tylko czy rzeczywiście tak jest? Lata zakończone piątką są zawsze obfite i bogate? Nieważne. Na tę chwilę „takie” są.

Kochani, gdy spotkacie się z podobnymi kwiatkami na ulicach – zastanówcie się nad tym krytycznie – czy wolicie szukać wymówek dla swoich niepowodzeń typu – „bo to zły rocznik jest” – czy zastanowicie się raczej nad tym, co możecie sami zrobić, by było Wam lepiej, łatwiej, przyjemniej i bardziej satysfakcjonująco? I to bez obarczania tym niewinnych cyfr? 🙂

Ja już dziś robię listę rzeczy, którę mogę robić lepiej po ostatnich miesiącach i rzeczy do osiągnięcia w przyszłym roku:)

Pozdrawiam znad punktu 56tego!;)

Agata

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress