Jak zepsuć sobie wakacje?

Pierwsze kroki

a3 (2)

wakacje!

Nadeszły. Nareszcie kalendarz powiadomił cię o początku wakacyjnego sezonu. W radio setki porad jak przygotować się do biwaku, foldery biur podróży nawołują krzykliwie do last minute…tylko jakoś ten czas przez palce ucieka. Co zrobić, by jesienią wracać wspomnieniami do udanych wakacji?

Nie wiem jak u ciebie. U mnie działa nastawienie. Jeżeli już od początku letnich dni myślę o tym, jak wiele mogę zrobić – rzeczywiście, robię sporo. Podejrzewam, że gdybym odliczała dni do końca lata, pewnie więcej bym się frustrowała niż korzystała.

Jak mieć pewność, że we wrześniu będę żałować zmarnowanego czasu?

 1. Narzekaj. Tak, kultywuj polską tradycję bycia niezadowolonym dla zasady. Bo przecież zawsze mogło być lepiej.  https://www.youtube.com/watch?v=I6Kzh6iGhfQ .Come to complain.

  jak wygląda twoje otoczenie?

  jak wygląda twoje otoczenie?

 2. Nie planuj. Daj się ponieść fantazji i „odpowiedz na potrzeby ciała”. Tak, tego właśnie cielska, co by spało do południa i kładło się po północy. Poczuj „wolność” i spędzaj czas na nic nie robieniu i serialach. To gwarantowany fundament frustracji i poczucia winy za marnowanie życia.
 3. Nie rób nic nowego. Przecież jeśli zrobisz coś po raz pierwszy, może się okazać, że to polubisz! Uważaj, ja tak miałam z jazdą konną. A po co tobie odrywanie się od starego i znanego? Nie wychylaj się ze strefy komfortu. Nie próbuj! Może ci się nie udać być mistrzem malowania na jedwabiu po pierwszej próbie!

  11665378_10207450690812453_7003507638496020479_n

  konie to fantastyczni nauczyciele

 4. Nie pamiętaj o dziękowaniu sobie. Nie bądź wdzięczny za przeżywany czas. W końcu to nic wielkiego, że czegoś doświadczysz, zrozumiesz, poczujesz. Na tym polega życie.
 5. Nie poznawaj nowych ludzi! Szczególnie stroń od zupełnie różnych od ciebie. Kto wie, jeszcze się czegoś od nich mógłbyś nauczyć!
 6. Nie szukaj. Ani wyzwań, ani tematów, ani ciekawych sposobów na rozrywkę. Zostań przy tym, co do tej pory robiłeś. Po co więcej?
 7. Nie angażuj się. W nic. Po co wchodzić w życie lokalnej społeczności czy miasta. Nie pomagaj sąsiadom! Grozi to dostaniem ciastka:). Nie idź na wolontariat. Jeszcze przyjdzie ci do głowy zorganizowanie z przyjaciółmi warsztatów dla uczniów http://www.projektor.org.pl/0,1,1.html. Absolutnie uciekaj od domów kultury! Nie organizuj akcji charytatywnych. Jeszcze ktoś doceni twój wysiłek i postawę. Ba! Może staniesz się dla kogoś przykładem! Koszmar…
 8. Siedź na facebooku. Co najmniej 4 godziny dziennie. Daj się badać amerykańskim socjologom link. http://wyborcza.pl/1,75477,18274629.html. Postuj koniecznie co jesz i pijesz! I zbieraj lajki. Od tego zależy to, co o sobie myślisz!
 9. Nie myśl o innych! Kłóć się, przecież każda bzdura wymaga komentarza! A niech inni wiedzą, co na ten temat myślisz, niech im w pięty pójdzie! A wsadź szpilę, niech nie będzie zbyt pięknie podczas urlopu. W końcu ktoś normy goryczy musi wyrabiać… W końcu wszyscy (!) się kłócą. I baba zawsze wypapla, a facet nigdy nie słucha. Jedziemy po stereotypach, aż iskrzy!
 10. Myśl o marnowanym czasie. To ważne, by budować przeświadczenie o tym, że właśnie go trwonisz. Będziesz miał o czym rozmawiać z twoimi narzekającymi znajomymi.

Znasz to? Ja znam. I to zmieniam w swoim życiu. I wiesz, bardziej mnie ono cieszy. Mam poczucie, że osiągam więcej, niż przeciętny narzekacz. Lubię widzieć słabe strony pomysłów i je wytykać, ale na tym nie poprzestaję. Wiem, że mam jeszcze czas na zrobienie kilku fajnych projektów w te wakacje. A ty wiesz, co jeszcze możesz zrobić?

Kilak pomysłów na ciekawie spędzone wakacje:

 1. Znajdź wolontariat. Polski lub zagraniczny https://www.facebook.com/groups/EVS.vacancy/?fref=ts . Możesz wyjechać, pomagać w schronisku, szkółce parafialnej, na koloniach. To ostatnio bardzo popularne w środowisku biznesowym-zachęca się pracowników do odbywania wolontariatu w nieoczywistych miejscach.
 2. Wychodź z domu. Sam lub z kimś znajomym – odkrywaj inne oblicze swojego miasta, wybierz się na spacer o północy, poobserwuj rytm otoczenia jakbyś widział je pierwszy raz. Zajrzyj do miejsc, które cię intrygują. Zrób zdjęcie. Może zainspiruje cię to do nowego projektu?
 3. Zrealizuj projekt. Np. nagraj amatorskie video o twoim osiedlu. Poznaj legendy sąsiedniego miasteczka. Zorganizuj rowerowa wycieczkę nad jezioro. Pobij rekord w długości ściskania dłoni lub ilości gumek na twarzy http://biurorekordow.pl/najwiecej-gumek-recepturek-na-twarzy-rekord-guinessa/#more-10187. Zrób wyprzedaż garażową. Nagraj utwór w obcym języku. Po prostu coś, co pozwoli ci się uśmiechnąć do samego siebie. A jak nie wyjdzie – masz już doświadczenie co nie zadziałało. Wykorzystaj je!
 4. Prowadź dziennik. Mi pomaga pamiętać o małych radościach każdego dnia. Czasem nie chce mi się pisać i po prostu rysuję symboliczne obiekty. Zapełniony dziennik to namacalny dowód twojego spędzania czasu.

  mój cudownik

  mój cudownik

 5. Ustal priorytety. Dobrze, jeżeli każdego dnia zrobisz 3 rzeczy, które sprawią, że dzień był dobrze spędzony – np. wizyta u fryzjera, skoszenie trawnika u mamy, napisanie 10 stron książki. Wyznacz sobie 3 rzeczy do zrobienia, po wykonaniu których poznasz, że to był dobry czas.
 6. Nadaj rytm. Gdy będziesz wstawał o stałej godzinie, skuteczniej rozplanujesz sobie czynności do zrobienia. Twoje ciało potrzebuje regularności w posiłkach i przyjmowaniu wody. Oprócz budzika, pomóc ci mogą aplikacje, np. water your body https://play.google.com/store/apps/details?id=com.northpark.drinkwater&hl=pl, która wydając zabawny dźwięk przypomina o regularnym piciu wody. Skorzysta nie tylko twoja skóra, ale i wydolność energetyczna.
 7. Podejmij wyzwanie. Jakiekolwiek. Czy to będzie 10 minut porannej gimnastyki, czy 20 słówek do wpisania w anki ( darmowe narzędzie do nauki języka obcego – polecam! https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ichi2.anki&hl=pl . A może odkryjesz jogę kundalini? To zależy od ciebie.

 

 

To jak? Marnujemy czas czy budujemy nowe wspomnienia?887565_10207431284887317_4721037709749629943_o

Agata

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress