Czas to nie pieniądz – to Twoje życie.

tmeCzas  to nie pieniądz, to Twoje życie.

Więc weź się w garść, bo pieniędzy jeszcze zdołasz się dorobić, czas za nie możesz kupić, ale życia drugi raz raczej nie przeżyjesz.

Ludzie mówią „czas to pieniądz”, ale ja jakoś tych pieniędzy w nim nie widzę. „Rób szybko, to się dorobisz”. I co z tego, jeżeli ucieknie mi na to tyle życia? Co będę wspominała z kilka lat? To, że tylko pracowałam nad rozwojem kariery czy to, że nigdy nie miałam czasu serio wypocząć czy nacieszyć się bliskimi?

Porównanie czasu do pieniądza może miało sens w poprzednich dekadach. Obie te wartości były ulotne, nieraz trudno osiągalne a jednocześnie dostępne dla wszystkich. I niełatwe w gospodarowaniu.

Ja jednak jestem za bardziej przyziemnymi komunikatami – „ucieka mi czas” to niekoniecznie znaczy,  że staję się biedniejsza lub nie bogatsza. To znaczy, że się starzeję. W każdej sekundzie mojego życia następują procesy zmian – tysiące komórek mojego ciała ulega zastąpieniu, obumarciu lub przemianie. Co minutę ginie 150 000 000 czerwonych krwinek! Co dziesięć lat wymieniamy szkielet, co miesiąc zaś mamy nową skórę (łuszczenie i obumieranie powierzchni 30 000 komórek skóry na minutę).

Jesteśmy zbudowani z 7,000,000,000,000,000,000,000,000,000 (7 oktylionów) atomów. Wiecie ile daje to możliwości dla biologicznych procesów? Zwłaszcza procesów zużywania się? Dużo.

Nie chodzi mi o popadanie ze skrajności w skrajność. Nie uważam, by należało zamiast rozwijać się i zarabiać – tylko i wyłącznie cieszyć się życiem. Chodzi mi o 2 rzeczy:

  • Pasję – zastanów się, czy możesz właśnie na niej zarobić. Upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – będziesz nie tylko robił to, co lubisz, ale dzięki temu zarobisz na utrzymanie i
  • Balans. Złoty środek i krytyczne myślenie względem ludowych porzekadeł. To, że ludzie coś mówią powołując się na prastare mądrości nie znaczy, że Ty masz za nimi podążać.

Myśl. Baw się, korzystaj z życia. I zawsze miej na uwadze to, co dla Ciebie jest ważniejsze – być czy żyć?

 

 

Źródło danych: The GuardianMake Magenius

www.bbcpolska.com

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress